Vyhláška ministerstva zdravotnictví

Nouzový stav a mimořádná opatření – co aktuálně platí | Vláda ČR (vlada.cz)

 

VYHLÁŠKA VLÁDY – AKTUALIZACE

Nošení ochranných prostředků dýchacích cest

Ministerstvo zdravotnictví nařizuje postupem podle § 69 odst. 1 písm. d) a i) a odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb. k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2 toto mimořádné opatření, které nabývá platnosti dnem jeho vydání:

 • 1. Všem osobám se s účinností ode dne 24. listopadu 2020 od 00:00 hod. do odvolání tohoto mimořádného opatření zakazuje pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének, a to:

 

  • a) ve všech vnitřních prostorech staveb, mimo bydliště nebo místo ubytování (např. hotelový pokoj),
  • b) v prostředcích veřejné dopravy,
  • c) na nástupišti, v přístřešku a čekárně veřejné dopravy,
  • d) v motorových vozidlech, ledaže se v motorovém vozidle nachází pouze osoby z jedné domácnosti,
  • e) na všech ostatních veřejně přístupných místech v zastavěném území obce, kde dochází na stejném místě a ve stejný čas k přítomnosti alespoň 2 osob vzdálených od sebe méně než 2 metry, nejedná-li se výlučně o členy domácnosti;
  • ve výjimečných případech, kdy je nezbytné, aby žák nebo student při výuce viděl na ústa učitele, je možné, aby učitel použil jako ochranný prostředek dýchacích cest ochranný štít, a to za podmínky, že dodržuje vzdálenost alespoň 2 metry od žáků nebo studentů.

Což logicky znamená, že při výuce v hodině mohou žáci a i učitelé nosit plastové štíty v doporučených velikostech, které chrání dýchací cesty!!! Naše štíty se v Německu a v Rakousku prodávají běžně v lékárnách!

Tolik upřednostňované roušky (mám namysli operační/lékařské) mají třeba význam pro žáky o přestávce ve třídě, na chodbách, v jídelně a při blízkém kontaktu s ostatními spolužáky. Pokud dítě věnuje pozornost výkladu učitele, k tomu navíc sedí děti v lavicích po jednom a zády k sobě, nemělo by dojít k ohrožení žádného spolužáka, a to i kdyby neměl žádnou ochrannou pomůcku. U zpěvu a při fyzické aktivitě je to jinak.

Když opomineme listinu základních práv a svobod, tak nezbytnou základní biologickou potřebou dítěte je dýchání bez omezení, které by mohlo mít mimo jiné také dopad na zdravý vývoj plic, kardiovaskulárního systému a následně vyvíjejícího mozku dítěte.

Vraťme se zpátky k prosazované textilní roušce jejíž „ochrana“ je v pořádku jen při častém měnění, navíc nenahrazuje respirátor FFP2/3.  Vždyť dnes již všichni dobře víme, že ohleduplným nošením roušky chráníme hlavně okolí, nikoliv však sebe.

Aby byla rouška plně funkční a plnila svoji podstatu ochrany, musíme ji maximálně po 2 hodinách používání měnit (ty kvalitnější). Jelikož už po krátkém čase je rouška vlhká, zanešená prachem a neplní svoji ochrannou funkci díky prostupnosti pórů materiálu. Při kontaktu roušky s okolím v jakékoliv formě - ruce, mobil, stůl, kapsa kalhot, aktovka, brada atd. není rouška již plně funkční, ale zároveň je kontaminovaná nečistotami v kontaktu s okolím. Bohužel způsobená a namnožená kontaminace nečistot na roušce je následně dítětem plně vdechována plícemi! Základní, každodenní hygienickou manipulaci při používání roušky a respirátoru média a ani vyhláška bohužel neřeší. A tyto základní úkony, jak se o roušku v průběhu její životnosti správně starat, nikdo vlastně správně ani nezná! S nutností dýchat jsou lidé nuceni situaci řešit stažením roušky pod nos, nebo častěji dnes pod bradu, což naprosto degraduje jakákoliv nařízení a podstatu správného používání.

Je dokázané, že každodenní omezování přirozeného dýchání nebo nepravidelná výměna roušky, a to nejen u dětí, způsobuje špatnou přirozenou funkci plic a tímto dochází k nízkému okysličování krve, tedy především hlavně mozku a celé CNS. Následkem je, že dítě se z důvodu neokysličení mozku nemůže plně soustředit na učení, je ospalé a bez energie.

V horším případě a při dlouhodobému vystavení tohoto vyčerpávajícího stavu, dochází k celkové otupělosti, změně nálad až agresi, psychickým problémům, negativnímu myšlení a ohrožení zdravotního stavu, psychického ale i fyzického!

Plastový štít, dodávaný na českém trhu naší společností nenahrazuje respirátory FFP! Jedná se o ochranu dýchacích cest a výrobek je výbornou alternativou k rouškám, které musejí mít po dlouhou dobu všichni, i když jsou vystaveni náročné fyzické nebo psychické námaze, popřípadě používání roušky v kuse dlouhou dobu = ŠKOLA. Naše štíty jsou používány skoro v celé Evropě nejen v profesionálních odvětvích a díky své vysoké životnosti, ergonomickému tvaru, jednoduchosti čištění a údržby se jedná momentálně o jeden z nejhygieničtějších ochran dýchacích cest na trhu. Nepleťme si prosím s čínskými výrobky, které u podobného typu svou ergonomií jsou vhodné maximálně pro děti do 6 let a polemizoval bych nad kvalitou a neškodností použitých materiálů.

Při nošení našeho ochranného štítu je na transparentním plastu zřejmé, že kapénky končí na ploše štítu. Pokud vlivem rychlé změny teploty kondenzuje pára a mlží se povrch průhledného štítu (jako u brýlí), stačí štít jednoduše utřít papírovým ubrouskem, nejlépe však vydezinfikovat nebo umýt zásaditým mýdlem a.  

Plastové štíty, vyráběné v Řecku firmou TECHNIPLAST, kterou v ČR zastupujeme, splňuje všechny požadované normy EU, máme certifikáty na použité materiály, které svojí kvalitou splňují i německou zkušebnu TUV!

Na závěr bych taky rád upozornil, že Řecko má nejnižší nárůsty nakažených a počty nemocných z celé EU. Není to samozřejmě jen díky používáním ochranných plastových roušek, ale hlavně používáním selského rozumu, dodržováním disciplíny a základních hygienických pravidel celým národem. V první řadě správné a časté používání dezinfekce nejen na ruce, ale na společné prostory a všechny kontaktní společné prvky, kde je velká frekvence fyzických kontaktů a eliminace velkého pohybu lidí. Rád bych navíc podotknul že oproti jiným státům EU, kde je to v dnešní době již standardem, nemáme v České republice ve veřejné dopravě k dispozici dezinfekci!

 

Autor: Tomáš Vidras - majitel webu www.plastovarouska.cz

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení